Martyna Pastuszka

Lektor vede třídu
Barokní housle

houslistka/ koncertní mistr/ umělecká vedoucí orchestru

Houslistka Martyna Pastuszka se narodila v polském Horním Slezsku. V průběhu let se prosadila jako jedna z nejpřesvědčivějších hudebnic své generace, která vystupuje po celé Evropě jako sólistka, koncertní mistr, komorní hráčka a vedoucí orchestru.

Pravidelně vystupovala jako koncertní mistr s Ensemble Pygmalion, dále s Le Concert de la Loge, Capella Cracoviensis a jako sólistka s Concerto Copenhagen, Le Parlement de Musique, Aukso- Chamber Orchestra. Jako umělecká vedoucí a dirigentka byla Martyna přizvána k vedení, mimo jiné: Klaipeda Chamber Orchestra, Trondheim Symfoniorkester Tidlig, Orchestra Iuventus, Polska Opera Królewska.

V roce 2012 Martyna Pastuszka založila {oh!} Orkiestra, dobový soubor, se kterým pravidelně vystupuje na renomovaných evropských festivalech a v koncertních sálech. {oh!} Orkiestra se zaměřuje zejména na operní a oratorní repertoár. Pod uměleckým vedením Martyny Pastuszky byly poprvé po několika stech letech obnoveny na jevištích následující tituly: J. A. Hasse Arminio, D. Sarri Didone abbandonata, L. Vinci Gismondo, re di Polonia, A. Cadara Il Venceslao, J. Schuback oratorium Die Jünger zu Emaus.

Pro ročník 2022 byla Martyna jmenována uměleckou ředitelkou festivalu Misteria Paschalia v Krakově. Kromě přípravy programu celého ročníku se podílela také na programech včetně Mozartova Davidde Peinitente ve spolupráci s Vox Luminis a Lionelem Mounierem.

V září 2022 se Martyna společně s {oh!} Orkiestra vrátila na Bayreuthské barokní operní slavnosti, aby vedla novou inscenaci Vinciho opery Alessandro nell’Indie a také koncertní verzi Albinoniho opery Il Nascimento dell’Aurora. {oh!} Orkiestra byla pozvána jako interní soubor ročníku 2022.

K dnešnímu dni má Martyna Pastuszka na kontě úctyhodnou diskografii čítající více než 60 titulů. Její poslední nahrávky byly korunovány četnými nominacemi na prestižní ocenění, včetně cen Fryderyk, ICMA, The Corypheus of Polish Music Award a polské kulturní ceny Paszport Polityki v kategorii „osobnost roku“. V roce 2021 byla rovněž nominována na cenu Opus Klassik v kategorii „dirigent roku“ za nahrávku Vinciho Gismondo, re di Polonia.

V roce 2021 natočila polská televize „Kultura“ dokumentární film o spolupráci a činnosti {oh!} Orkiestra a Martyny Pastuszkové s názvem „Nie jestem maestro“.

Kromě svých aktivit na koncertním pódiu vyučuje Martyna Pastuszka od roku 2007 barokní housle na Hudební akademii v polských Katovicích.