Luc Rosier

První hudební vzdělání získal v Chaumont, kde se věnoval hře na akordeon. Později se začal zajímat o klasické bicí, pozoun a sackbut. Je absolventem konzervatoře v Reims et v Saint-Maur des fossés v oboru pozoun a komorní hudba ve třídě Stefana Legée, poté vystudoval na konzervatoři  v Lyonu (Conservatoire national supérieur de musique et de danse) obor sackbut ve třídě Daniela Lassale. Své hudební vzdělání si rozšířil studiem historických bicích nástrojů ve třídě Pedro Estevana a v roce 2004/2005 studoval na Musik Hochschule v Trossingenu  obor sackbut ve třídě Wima Becu.

Během svých studií se zúčastnil mnoha kurzů : Saqueboutiers Toulouse,Hyspérion XXI ( Jordi Savall), La grande écurie et la chambre du Roi, Opera Lyon, A Sei Voci (Bernard Fabre Garrus), Evropská barokní akademie Ambronay (Dir Paul McCreesh). Vystupoval na mnoha festivalech : VIGO festival, Mezinárodní festival v Utrechtu, koncert pro Nadaci Gulbenkian v Lisabonu, Kursaal v San Sebastian. Od roku 1995 do roku 2010 vyučoval sackbut a akordéon  v různých hudebních školách ve Francii, ale i v České republice, v letech 2005 a 2010 byl lektorem na Letní škole barokní hudby v Rajnochovicích a v Kelči.  V současné době je profesorem a koordinátorem na konzervatoři v Saint-Omer (FR).


It is to Chaumont that he will receive his first music formation in accordion. During the next years he is very interested by the classic percussions, trombone and sacqueboute (baroque trombone). Prize-winner in trombone and chamber music at the « Conservatoire à Rayonnement Régional » of Reims and Saint-Maur des Fossés (class of Stefan Legée). He is in 2003 a prize-winner of the CNSM of Lyon, where he will obtain his Diploma of sacqueboute / early music in the class of Daniel Lassalle, he will perfect is formation with Pedro Estevan in ancient  percussions and the sacqueboute with Wim Bécu in the Musik Hochschule of Trossingen (2004/2005).

He participates at the sacqueboute and ancient percussions with différents music ensembles : Les Saqueboutiers de Toulouse, Hyspérion XXI (dir Jordi Savall), La grande écurie et la chambre du Roi  , Opera of Lyon, A sei Voci (Bernard Fabre Garrus), The european baroque academy of Ambronay (Dir Paul Mc Creesh). He occurred in differents festivals: festival of VIGO (Spain), international Festival of Utrecht (NL), concert at the Gulbenkian Foundation of Lisbon, Kursaal de San-Sebastian (Spain). He participated in recordings for the television (Mezzo thematic channel classical music) and sound recording. From 1995 till 2010 he will teach these instruments in diverse music schools but also in Czech Republic in 2005 and 2010 at Summer academy of baroque music  organized by Czech Ensemble Baroque. In 2015, he assured the musical direction of the play „En attendant Lully „, french baroque music in the framework of the European project Alcotra Acteurs-transculturels. At present he is collective practical professor and a coordinator to the « Conservatoire à Rayonnement Départemental » (music  Academy) of urban area  of Saint-Omer (fr).