Basso continuo, cembalo

Celé období baroka už od začátku 17. století bylo bez nadsázky doménou generálbasu. Na jeho principu fungovala většina hudby. Pustit se do studia a realizace generálbasu je neobyčejně zábavné a tvořivé dobrodružství! Třída je otevřena jak úplným začátečníkům, kterým bych doporučila obstarat si skvělou učebnici od J. B. Christensena „Základy generálbasové hry v 18. století“ (2011, JAMU) využívající metodicky velmi zdařilého přístupu J.-F. Dandrieu, tak i pokročilým a v bassu continuu zběhlým cembalistům!
Během generálbasových lekcí se budeme věnovat jak harmonické „gramatice“, tak i nekonečně bohaté nabídce komorních skladeb, které budou mít studenti možnost prezentovat během dvou koncertů, a to i ti, kteří s generálbasem budou teprve začínat – formou jednoduchých, ale půvabných barokních „písniček“.
Nedílnou součástí letošního ročníku bude pak od začátku kurzů nácvik kantát J. S. Bacha, který představuje v generálbasu absolutní vrchol.
Doporučuji studentům, aby už přijeli s návrhy komorních skladeb, které by si rádi nastudovali, a ideálně i s notovým materiálem!