Tamar Halperin

Tamaer Halperin se narodila v Tel Avivu, vyrostla v Izraeli a nejprve se věnovala kariéře tenisové hráčky. Hudbu studovala na Tel Avivské univerzitě a pokračovala ve studiu na Schola Cantorum Basiliensis se zaměřením na historicky poučenou interpetaci. Získala doktorát na Juilliard School v New Yorku (Johann Sebastian Bach).

Specializuje se na barokní hudbu, ale věnuje se i projektům hudby soudobé. S jazzovým klavíristou Michaelem Wollnym natočila album Wunderkammer, které v roce 2010 získalo ECHO Jazz v kategorii klavírní album. Pokračování Wunderkammer XXL s Wollnym a hr-Bigband získalo Echo Jazz v kategorii big band. S Wolnym si zahrála také na cembalo a celestu v rámci Jazzfest Bonn 2016.

V roce 2011 se s cembalovým dílem J. S. Bacha představila v barokním kostele sv. Kryštofa ve Wiesbadenu-Schiersteinu v rámci festivalu Rheingau Musik. V roce 2012 nahrála se svým manželem, kontratenoristou Andreasem Schollem, písně Haydna, Mozarta, Schuberta a Brahmse s názvem Wanderer. Odborná kritika tohoto programu z koncertu ve Wigmore Hall uvedla v The Guardian, že „dokázala být nádherně přesným doprovodem a umělcem mimořádné úrovně“; kromě písní nabídla také klavírní díla Mozarta a Brahmse. V roce 2016 vydala album k příležitosti 150. výročí narození Erika Satieho, jehož hudbu provedla na různých klávesových nástrojích: kromě klavíru a cembala i na Hammondových varhanách a elektrickém pianu Wurlitzer.

Oba umělci, Halperin i Scholl získali prestižní cenu Hessian Cultural Prize 2016 z rukou Volkera Bouffiera, ministerského předsedy německé spolkové země Hesensko .


Born in Tel Aviv, Halperin grew up in Israel and first pursued a career as a tennis player. She studied music at the Tel Aviv University and continued her studies at the Schola Cantorum Basiliensis with a focus on historically informed performance. She obtained her PhD at the Juilliard School in New York City on Johann Sebastian Bach.

She specialises in Baroque music, but also pursues projects of contemporary music. She recorded with the jazz pianist Michael Wollny the album Wunderkammer which was awarded the ECHO Jazz in the category piano album in 2010. She recorded a sequel, Wunderkammer XXL, with Wollny and the hr-Bigband which was awarded the Echo Jazz in the category big band. She played harpsichord and celesta with Wollny at the Jazzfest Bonn 2016.

In 2011, she played works by Bach on the harpsichord at the Baroque Christophoruskirche in Wiesbaden-Schierstein, as part of the Rheingau Musik Festival. In 2012, Halperin recorded Lieder by Haydn, Mozart, Schubert and Brahms with her husband, the countertenor Andreas Scholl, titled Wanderer. The reviewer of a similar program at Wigmore Hall noted in The Guardian that she „proved to be a wonderfully subtle accompanist and a performer of real distinction“, offering piano works by Mozart and Brahms in addition to the songs. In 2016 she published an album with music by Erik Satie on the occasion of the 150th anniversary of his birth, played on different keyboard instruments including, besides piano and harpsichord, hammond organ and Wurlitzer piano.

The Hessian Cultural Prize 2016 was awarded to both Halperin and Scholl by Volker Bouffier, the Minister-president of Hesse. 

Zdroj: Wikipedia