Andreas Scholl

Andreas Scholl – kontratenor, vydal řadu významných sólových nahrávek, mezi které patří například Wanderer (ve spolupráci s klavíristkou Tamar Halperin); O Solitude – album nahrané s Accademia Bizantina, které vyhrálo cenu BBC Music Magazine v roce 2012; Arias for Senesino, Heroes – Händlovy, Mozartovy, Hassovy a Gluckovy árie; A Musicall Banquet, Arcadia – sbírka unikátních a nezveřejněných kantát od skladatelů římské Arcadie; Wayfaring Stranger – výběr speciálně upravených anglických a amerických lidových písní spolu s Orpheus Chamber Orchestra; Bachovy kantáty a Kammerorchester Basel a Vivaldiho moteta s australským Brandenburg Orchestra, z nich všechna vyšla v hudebním nakladatelství Decca.

Jeho diskografie obsahuje také nahrávky pro Deutsche Grammophon, jako je například Solomon a Saul (G. F. Händel) spolu s Paulem McCreeshem a pro nakladatelství Harmonia Mundi je to Vivaldiho Stabat Mater, Caldarova Maddalena ai piedi di Cristo a Crystal Tears (J. Dowland).

V nedávné době vyšla nahrávka Small Gifts of Heaven – sbírka árií pro alt od J. S. Bacha ve spolupráci s Dorothe Oberlinger a Ensemble 1700 (publikováno v Sony).

Významným bodem této sezóny je nový sólový recitál pojmenovaný The Twilight People ve Wigmore Hall a program zahrnující díla J. S. Bacha a Arvo Pärta spolu s Rundfunk Sinfonienorchester pod taktovkou Vladimira Jurowskiho, koncerty na oslavu 30. výročí australského Brandenburg Orchestra v roce 2019 v Sydney a návrat k roli Bertarida (Rodelinda) v rámci nové produkce Clause Gutha ve frankfurtské opeře pod taktovkou Andrea Marcona.

Andreas Scholl zpíval roli Giulia Cesara ve svém nedávném debutu ve frankfurtské opeře, také v Théâtre des Champs-Elysées a v roce 2012 na salzburských Festspiele, Také se objevil jako Bertarido a debutoval tak v Glyndebourne Festival Opera a v Metropolitní opeře. Koncertně vystupoval s Berlínskými filharmoniky, filharmonií New York, Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra a se všemi významnými světovými barokními orchestry.

Narodil se v Německu, byl členem Kiedricher Chorbuben. Později studoval pod vedením Richarda Levitta a Reného Jacobse na Schola Cantorum Basiliensis. Byl nominován na Grammy, získal řadu ocenění včetně Cultural Prize of the State of Hessen, kterou získal spolu s manželkou, cembalistkou a klavíristkou Tamar Halperin.


Born in Germany, Andreas Scholl’s early musical training was with the Kiedricher Chorbuben choir. He later studied under Richard Levitt and René Jacobs at the Schola Cantorum Basiliensis. He has won numerous awards and prizes, including the prestigious ECHO Award for his composition for Deutsche Grammophon’s audio-book of Hans Christian Andersen’s The Emperor’s New Clothes and The Nightingale.

Andreas has released a series of extraordinary solo recordings: the most recent being Wanderer – a disc of German Lied in partnership with pianist Tamar Halperin. Other notable releases include Bach cantatas with kammerorchesterbasel; O Solitude – an all-Purcell album with Accademia Bizantina, which won the 2012 BBC Music Magazine award; Arias for Senesino, Heroes – a disc of arias by Handel, Mozart, Hasse and Gluck; Robert Dowland’s A Musicall Banquet; Vivaldi Motets with the Australian Brandenburg Orchestra; and Arcadia – a collection of rare and unpublished cantatas by composers from Rome’s Arcadian Circle. All of these recordings are released on Decca.

Andreas’ recorded work also includes Handel’s Solomon and Saul with Paul McCreesh for Deutsche Gramophon, and for Harmonia Mundi, Vivaldi Stabat Mater; Caldara’s Maddalena ai piedi di Cristo; and Crystal Tears – lute and consort songs by John Dowland. Andreas’ DVD releases include productions of Giulio Cesare (for both Decca and Harmonia Mundi), Rodelinda (Warner) and Partenope (Decca).

Operatic roles include the title role in Giulio Cesare at Théâtre des Champs-Elysées and the 2012 Salzburger Festspiele (opposite Cecilia Bartoli) and Bertarido (Rodelinda) at Glyndebourne Festival Opera and the Metropolitan Opera (opposite Renée Fleming). His concert performances have included appearances with Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, the Academy of Ancient Music and at the 2005 Last Night of the Proms – the first counter-tenor ever to have been invited.